Surova stvarnost
Svaki drugi Hrvat želi dati otkaz do kraja godine!!! Napokon smo progledali i shvatili da lojalnost jednom poslodavcu životna je greška.
Sve do nedavno i u Hrvatskoj je bilo uobičajeno da netko radi kod istog poslodavca tokom cijelog svog radnog vijeka. Nekako se ljudi nauče na kolotečinu, posao, radne kolege…pa dođu neke godine kad se više ne želiš dokazivati na novom radnom mjestu i kod drugog poslodavca, a godine prolaze. Nitko te ne pita jesi li zadovoljan, što bi mijenjao, a što zadržao u cijeloj toj priči. Podredio si i svoj privatni i svoj radni vijek tom poslodavcu. U profesionalnom smislu je značilo izvještiti se, doškolovati se, specijalizirati i afirmirati baš za određene procese. U privatnom smislu je značilo trajno se naseliti blizu mjesta rada, zadužiti se u skladu sa svojim mogućnostima. tražiti od ukućana da se prilagode radu svojih hranitelja. Raditi i boriti se za istog poslodavca značilo je zamjeriti se mnogim rođacima, prijateljima i kolegama osobito konkurenciji u istoj branši…i onda odjednom kao grom iz vedrog neba poslodavac tom i takvom radniku kaže: Pogodila nas je kriza. Sutra više ne trebaš doći na posao. Imaš mjesec dana otkaznog roka i otpremninu te se javi na burzu rada. Hvala i doviđenja. I što sad??? To je trenutak kada su deseci, tisuće zaposlenika požalili što su pola svog radnog vijeka podredili tom poslodavcu i shvatili da su učinili životnu grešku.
Ta pojava je postala česta u Velikoj recesiji 2009, a potom i u pandemiji pa nikoga u Hrvatskoj ne treba iznenaditi da gotovo svaki zaposlenik u nadolazećih godinu danima namjerava svojem poslodavcu dati otkaz. Drastično upozorenje poslodavcima i u Hrvatskoj je da je 45% zaposlenika u posljednje tri godine dalo otkaz poslodavcu, a svako drugi zaposleni je izjavio da će dati otkaz u idućih godinu dana. Nema sumnje, i u Hrvatsku je došao globalni fenomen radničkog davanja otkaza, napuštanja i promjene radnog mjesta. Pojava u svijetu je poprimila drastične razmjere. Nakon korona krize taj se fenomen otkaza poslodavcu proširio i nezaustavljivo je u porastu. Čak 40% svih zaposlenika u svijetu razmišlja o tom "potezu". Upravo je pandemija potaknula zaposlenike da iznova razmisle o svojim karijerama, uvjetima rada i osobnim dugoročnim ciljevima nakon što su mjesecima radili od kuće. Svi su poželjeli zadržati slobodu i komoditet koji su imali od kuće, fleksibilno radno vrijeme i veće mogućnosti usklađivanja poslovnih i obiteljskih obaveza. Veliku ulogu je imao i pojam "izgaranja na poslu" i stresnog radnog okruženja.
Identificirano je pet uzroka "vala otkaza":
1. radnici u velikom broju odlaze u mirovinu
2. u nedovoljnoj mjeri mijenjaju radno mjesto
3. preispituju ravnotežu rada i privatnog života
4. prelaze iz jednog sektora rada u drugi
5. opiru se fizičkom povratku na radno mjesto.
Odgovor na pitanje zašto u Hrvatskoj zaposlenici daju otkaze i mijenjaju posao je vrlo jednostavan…zato što mogu.
